עובדים (11)

זכויות עובדים

זכויות עובדים הן הגדרה כללית לכל סוגי הזכויות הניתנות לעובדים במשק הישראלי באמצעות תחום דיני העבודה שהוא למעשה תחום משפטי שמטרתו להסדיר את יחסי העבודה במשק.

מערכת יחסי העבודה בישראל בין העובד למעביד, מתקיימת בהתאם לחוקי מגן המהווים חלק בלתי נפרד מתחום דיני העבודה, כאשר חוקי המגן נועדו למנוע מקרים בהם המעביד יפגע בזכויות העובד גם במקרים בהם העובד ויתר על זכויותיו.

להלן מידע כללי על זכויות עובדים שכל אחד ואחת מביניכם חייב להכיר:

  • חוק שכר מינימום – כלל העובדים במשק זכאים לתשלום שכר שלא יפחת משכר המינימום המתעדכן מעת לעת ונקבע לפי שני פרמטרים משתנים: האחד, גיל העובד (בני נוער או מבוגרים מעל גיל 18), והשני, אופן העסקת העובד (שכר חודשי, שכר יומי או שכר עפ"י שעה). שכר המינימום נכון להיום הינו 5,300 ₪ לחודש ו/או 29.12 ₪ לשעה (לעובדים מעל גיל 18).
  • דמי נסיעות- כל עובד הנדרש לתחבורה ציבורית של למעלה משלוש תחנות לצורך הגעתו למקום העבודה, זכאי לתשלום דמי נסיעות מטעם המעסיק, כאשר התשלום בגינן נקבע בהתאם למספר הנסיעות להן נדרש העובד ועל פי התעריף המוזל בנסיעה בתחבורה הציבורית.
  • הסכם עבודה – על פי חוק, המעסיק מחויב במסירת הודעה בכתב המפרטת את תנאי העסקתו של העובד וזאת לא יאוחר מ-30 יום מיום תחילת עבודתו. הודעה זו חייבת לכלול בתוכה את תאריך תחילת העבודה, תיאור תפקיד העובד, פירוט אודות שכר העובד, פירוט אודות משך יום העבודה, ימי חופשה, ימי מנוחה, תשלומים סוציאליים להם זכאי העובד וכדומה.
  • הפסקות במהלך יום עבודה – על פי חוק, העובד זכאי להפסקה ואחרוה של 3/4 השעה לפחות במהלך יום עבודה של שמונה שעות לפחות. כמו כן, העובד רשאי להפסקות תפילה בהתאם לאמונתו.
  • דמי הבראה- כל עובד אשר הועסק במקום עבודה למעלה משנה אחת שלמה, זכאי לקבלת דמי הבראה מהמעסיק. דמי ההבראה משולמים עבור חמישה ימי הבראה בשנת העבודה הראשונה/עבור שישה ימים בשנת העבודה השנייה והשלישית/עבור שבעה ימים בשנת העבודה הרביעית עד העשירית.

עוד מאמרים

מאמרים

בקרת שכר

בקרת שכר מקבוצת "פורמולה מערכות" נוסדה בשנת 2002. בקרת שכר מלווה ומספקת תחת גג אחד, באופן שוטף ולאורך זמן, את השיטות והכלים המתקדמים ביותר לבעל

קרא עוד »
עורך דין נזיקין
עורכי דין

עורך דין נזיקין

דיני נזיקין המשתייכים לתחום המשפט האזרחי, עוסקים בדיני חיוב בגין נזק לא רצוני אשר נגרם לגופו ו/או לרכושו של אדם מסוים.

קרא עוד »
הובלה בנילאומית
שילוח בינלאומי

יצוא בינלאומי

יצוא (EXPORT) הינו ענף בינלאומי העוסק בהעברה של סחורות ושירותים בדרכי הסחר הבינלאומיים. ענף זה מסווג לענפי יצוא שונים כגון: יצוא של תוצרת חקלאית או

קרא עוד »
שילוח בינלאומי

שינוע מטענים

שינוע מטענים הינו אחד מהשירותים המוצעים לכם על ידי חברות העוסקות ומתמחות בהליכי שילוח בינלאומי. שירות זה מיועד למטרות שינוע של מטענים מנקודת יעד מסוימת

קרא עוד »
שימור עובדים
חיסכון בעלויות לעסקים

חיסכון בעלויות לעסקים

בעלי עסקים? מתמודדים עם הוצאות גבוהות בכל הנוגע לעלויות הניהול והתפעול? זה הזמן לדעת הכול על שירותי חיסכון בעלויות לעסקים המיושמים באמצעות תהליכי בקרה חיצוניים.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן